o Анализирането и извеждането на 3 прецизни полски опита, за проучва ефекта от третирането на вегетативната маса на пшеница, ечемик и лешници с биостимулани – образци, разработка на ИКХТ – София, както и количествен и качествен анализ и сравнение с до момента постигнатите резултати.
Повече за постигнатите резултати можете да намерите в приложените файлове:
Версия на български език
English version
o извеждането на 3 прецизни полски опита, за проучва ефекта от третирането на вегетативната маса на пшеница, ечемик и лешници с биостимулани – образци, разработка на ИКХТ – София.
Проведеното изпитване на три /3/ биостимуланта, разработка на Институт по криобиология и хранителни технологии - София при пшеница, ечемик и лешници, в производствените полета показа, че тези листни биостимулатори оказват силно положително влияние върху вегетативното и генеративно развитие на тестваните растения и устойчивостта им към абиотичен и биотичен стрес
Повече за постигнатите резултати можете да намерите в приложените файлове:
Версия на български език
English version
Експерименталните препарати са разработени на базата на емпиричния опит за потенциала на приложение на хуминовите субстанции и глюкозамините.
В съответствие с посоченото, хуминовата серия от препарати-образци е изготвена посредством прилагането на различни режими на екстракция на вермикомпост при вариране на факторите: температура, екстрагент, време за екстракция.
Изготвена е и втора серия от фитостимулатори, съставена от експериментални разтвори с променлива концентрация на активния компонент (глюкозамин).
Първият етап на предвидените изпитвания относно ефикасността на образците-биостимуланти за стимулиране на развитието и продуктивността при културите-обект на изследване (пшеница, ечемик) в полски условия, обхваща провеждането на биотехнологични експерименти за оценка на физиологичната активност на препаратите.
До момента са проведени 5 експеримента с продължителност от 14 дни за всеки опит, целящи проследяване ефекта от третирането на семената на културите върху динамиката на кълняемост, кълняемата способност и интензитета на началния растеж на кълновете.
Експерименталният дизайн включва следните варианти: суха контрола, водна контрола, третирани с препарати-образци семена. Експерименталната постановка е аранжирана съгласно стандартите на International Seed Testing Association.
Всеки вариант включва залагане на 4 паралелни проби по 50 предварително обеззаразени семена. Семената се поставят в петриеви стъкла върху субстрат навлажнена филтърна хартия в термокамера при оптимален температурен режим за съответната култура.
Повече за постигнатите резултати можете да намерите в приложените файлове:
Версия на български език
English version
Проекта е насочен към решаването на няколко основни проблема - намаляване използването на химични торове, подобряване на качеството на продукцията, намаляване негативното влияние към почвата и повишаване на добива, чрез прилагането на биостимуланти, като мощен биотехнологичен инструмент за повишаване на растежа и продуктивността на растенията при минимизиране химичните влагания и негативните въздействия върху агроекосистемите. В проекта е заложено, чрез свормираният екип на оперативната група, да се развият биостимуланти за повишаване на добива по един екологичен начин и да се направят полеви изпитания на 3 вида култури - ечемик, пшеница и лешник. Проекта се основава на изследвания и наблюдения, че биостимулантите, приложени в критичните фази на вегетация, в подходяща доза, стимулират продуктивността на земеделските култури в степен, зависеща от видовата и сортова принадлежност, подобряват толерантността срещу стрес-факторите на средата и повишават икономическата ефективност на производствената структура. Иновация на предложението е разработване на технология за прилагане препарати-образци с интегрирана стимулираща и протективна активност, разработени на базата на комплексни състави от биостимуланти с различен произход: биологически активни макромолекули, хуминови и микробиални екстракти, което е предпоставка за създаване на екологично ефективни торове от биологичен материал, надвишаващи съществуващите алтернативи на пазара по редица показатели с от 5 до 25% при различните култури. Приложението на разработваните биостимуланти са насочени реално към всички земеделски култури в цялата страна.
Считано от 01.04.2021 год. започна изпълнението на проект "Иновативни биостимуланти", като предстои разработването на 3 вида препарати-устойчиви биостимуланти на органична основа, както и технологична карта за тяхното прилагане още от най-ранен етап. Разработваните образци ще бъдат приложени върху три вида култура-пшеница, ечемик и лешник в условията на прецизни полски опити.
Успешно бяха разработени и тествани лабораторно три варианта на биостимуални за полски култури и лешници с обещаващи резултати. За първите 5 месеца от изпълнението на проекта беше осъществено: Проведена е екстракция на биологични субстрати - източници на биостимуланти с 3 екстрагента при 2 температурни режима; Изготвена е основна серия от работни екстракти и разтвори; Посредством разреждане и комбиниране на обеми от изходните разтвори са изготвени експериментални серии от стимулатори-образци, предназначени за анализ на минерални нутриенти и за провеждане на in vitro тестване на физиологичната реакция към прилаганите концентрации и състав. Остана да се подготвим за тяхното практическо тестване върху културите за полеви опит на първа стопанска година.
биостимулантите като мощен биотехнологичен инструмент за повишаване на растежа и продуктивността на растенията при минимизиране химичните влагания и негативните въздействия върху агроекосистемите